Kontrast:
Rozmiar czcionki:
A A+ A++
Odstępy:
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
SHIFT + ALT + H - Strona główna
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Lokalnej Grupy Działania ngo kujawsko pomorskie ARMIREuropejski Fundusz Społeczny PROW

ZAWOJA - lepszy przykład niż wykład – dobre praktyki w aktywizacji, animacji, wdrażania inicjatyw społecznych - wizyta studyjna 27-29.06.2022

 „ZAWOJA –  lepszy przykład niż wykład – dobre praktyki w aktywizacji, animacji, wdrażania inicjatyw społecznych na obszarach wiejskich z liderem na czele  w województwie małopolskim”.

 Aktywne, silne, pomysłowe, wykorzystujące istniejący potencjał i zasoby
lokalne społeczeństwo !!!

W dniach 27-29 czerwca nasi lokalni liderzy uczestniczyli  w wizycie studyjnjj ukierunkowanej na nabywanie dobrych praktyk  i umiejętności w zakresie aktywności społeczności wiejskich, ukierunkowanej na rozwój wspólnot, kapitału społecznego jak i na rzecz aktywizacji lokalnej społeczności z wykorzystaniem istniejącego potencjału jakim są świetlice wiejskie i tereny wokoło nich.
Wizytowane miejsca, spotkania z lokalnymi liderami, działaczami miały na celu motywowanie uczestników wyjazdu do podejmowania kolejnych inicjatyw na swoich terenach.

50–osobowa grupa lokalnych liderów z obszarów partnerskich LGD Vistula-Terra Culmensis oraz Lokalna Grupa Działania "Zakole Dolnej Wisły" uczestniczyła w wizycie studyjnej w Zawoi – najdłuższej wsi w Polsce, malowniczo położonej w Beskidzie Żywieckim u podnóża Babiej Góry

Podczas wizyty zatytułowanej "Zawoja - lepszy przykład niż wykład – dobre praktyki w aktywizacji, animacji, wdrażania inicjatyw społecznych na obszarach wiejskich z liderem na czele w województwie małopolskim” uczestnicy mieli okazję zapoznać się z inicjatywami na obszarach wiejskich, które mają wpływ na rozwój kapitału społecznego na obszarze gminy Zawoja.

Przemierzając malowniczy podbabiogirski szlak Land Artu (nowoczesne rzeźby z drewna osadzone w naturalnej przestrzeni ) z przewodnikiem, liderzy mieli okazję posłuchać opowieści o specyfice i historii regionu oraz na temat możliwości animacji mieszkańców wokół szlaku tematycznego wsi.

W programie znalazło się również zwiedzanie skansenu Zawoi Markowe, podczas którego odbyły się warsztaty „Wianek na talerzu” – malowanie ceramicznych talerzy we wzory inspirowane naturą i wzornictwem babiogórskim z opowieścią etnografa.

Uczestnicy wizyty odwiedzili także lokalnego przedsiębiorcę – producenta szachów z drewna, który opowiedział o historii swojej firmy oraz zaprezentował swoją pracownię, dając przykład wykorzystania lokalnych zasobów do rozwoju biznesu na obszarach wiejskich.

Liderzy podczas wizyty odwiedzili również Babiogórskie Centrum Kultury, w którym zaprezentowany został nowoczesny obiekt służący mieszkańcom gminy, w nim Dyrektor Ośrodka Kultury opowiedziała jak kultura i tożsamość może być sposobem na animację mieszkańców. W tym miejscu odbył się również występ zespołu regionalnego Cieślica – pokaz tańca i śpiewu Górali Babiogórskich.

Na zakończenie wizyty odbyło się spotkanie z wójtem gminy Zawoja Marcinem Pająkiem oraz reprezentantami lokalnej LGD, a następnie z sołtyską Zawoi. Reprezentanci podmiotów działających w obszarze działalności na rzecz mieszkańców gminy zaprezentowali inicjatywy społeczne w gminie Zawoja oraz działania podejmowanych przez LGD na rzecz ożywienia świetlic wiejskich w oparciu o liderów i tożsamość lokalną.

Wizyta była również okazją do integracji środowisk lokalnych liderów z obszarów partnerskich LGD uczestniczących w projekcie.

Mamy nadzieję, że wizyta, w tym zaprezentowane działania oraz poznani ludzie będą dla jej uczestników dużą dawką inspiracji do działań na rzecz ich społeczności lokalnych.

Zadanie realizowane było w ramach projektu „Ożywienie świetlic wiejskich w oparciu o liderów i tożsamość lokalną”.

Partnerzy projektu współpracy:
Partner projektu nr 1 - LGD „Zakole Dolnej Wisły” (lider projektu) www.zakolewisly.pl
Partner projektu nr 2 - LGD „Vistula-Terra Culmensis” www.lgdvistula.org

Projekt wdrażany jest w ramach założeń Lokalnej Strategii Rozwoju Kierowanego przez Społeczność (LSR) na lata 2016-2023 dla obszaru  Lokalnej Grupy Działania „Vistula-Terra Culmensis - Rozwój przez Tradycję”.
Projekt finansowany jest w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

Drukuj

Kontakt

  • Lokalna Grupa Działania „Vistula-Terra Culmensis-Rozwój przez Tradycję”
  • Wabcz 49
  • 86-212 Stolno
  • Telefon: 501-795-541, 695-263-202, 795-761-000
  • E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Strona korzysta z plików pliki cookie